Afbeelding

Bornse Wendy Oosterwoud, wereldkampioen gravel: “Een overwinning om trots op te zijn”

Sport en vrije tijd

BORNE - Op een stralende dag in het Italiaanse Veneto behaalde de Bornse Wendy Oosterwoud op zaterdag 7 oktober 2023 een indrukwekkende overwinning in het Wereldkampioenschap Gravel. In een wedstrijd met deelnemers uit onder andere de Verenigde Staten en Canada kwam ze na 5 uur, 7 minuten en 24 seconden over de finish en bleek ze ineens de wereldkampioen te zijn. En daar was ze, zoals de nuchtere 27-jarige Wendy zei: “Best wel blij mee.” Ze benadrukte echter dat de prestatie om Wereldkampioen in haar leeftijdscategorie te worden, iets is om heel trots op te zijn: “Het is een prestatie die boven al mijn andere prestaties uitsteekt.”

Het verschil tussen elite en leeftijdscategorieën in het gravel wielrennen is belangrijk om te begrijpen. Wendy legde uit: “Elite wielrenners hebben een profcontract, terwijl de wedstrijden voor renners tussen de 19 en 34 jaar zonder contract toegankelijk zijn voor de leeftijdsgroep waar ik in zit. Om deel te nemen, moet je je kwalificeren door deel te nemen aan de UCI Gravel series, dit zijn ongeveer 12 tot 15 wedstrijden.”

Wendy kwalificeerde zich als derde bij een wedstrijd in Roden, waardoor ze mocht deelnemen aan het WK. De gravelwedstrijden bestaan uit parcoursen over onverharde wegen, variërend van asfalt tot grindpaden en weilanden. Dit vereist specifieke fietsuitrusting zoals een gravelbike of crossfiets met bredere banden. Over haar voorbereiding op het kampioenschap zei Wendy: “Ik heb meer tijd besteed aan het fietsen op mijn gravelbike en het doen van duurtrainingen, vooral heuvelop en heuvelaf. De gravelwedstrijd past beter bij me, omdat ik sterk ben in langere afstanden. De langere afstanden zijn uitdagender en vereisen meer kracht.” Het WK vond dit jaar plaats in Veneto in Italië, en omdat dit niet om de hoek is bedachten haar ouders en vriend om haar te vergezellen en er een vakantie van twee weken van te maken.

Tijdens de race zelf reed Wendy over een parcours dat afwisselde tussen vlakke stukken en steile beklimmingen, waar ze uiteindelijk solo de leiding nam en de overwinning behaalde. “80 kilometer voor de finish reed ik al bij de anderen weg, maar ik dacht dat dit te lang was om vol te houden.” Uiteindelijk reed Wendy ruim 70 kilometer alleen en kon ze het bijna niet geloven toen ze als winnaar over de finish kwam. Ze beschreef de finish als chaotisch maar benadrukte haar gevoel van trots en voldoening bij het winnen van de regenboogtrui, die ze een jaar lang tijdens gravelwedstrijden mag dragen.

Op de vraag naar haar toekomstplannen antwoordde Wendy: “Volgend jaar wil ik meer gravelwedstrijden rijden, zowel in Nederland als in Europa. Ik zou graag een eliterenner worden, maar gezien mijn leeftijd schat ik de kans klein in. Ik blijf echter genieten van de wielersport en van het avontuurlijke karakter van gravel rijden.”

Wendy gelooft dat de sport gravel rijden nog zal groeien, omdat het zowel profwielrenners als liefhebbers aanspreekt. Het biedt een uitdagende mix van weg- en offroadrijden, waarbij de natuur elementen een grote rol spelen.

Wendy Oosterwoud heeft met haar Wereldkampioenschap Gravel Wielrennen een prestatie neergezet waar Borne trots op mag zijn. Deze overwinning zal zeker een speciale plaats innemen in haar wielercarrièrer en inspireert haar om door te blijven gaan met haar passie voor deze sport.

Afbeelding
Afbeelding